Rasy Askanoru – Alarowie

Narysowała Klaudia Miłowidow
Aparycja
Tym, co wyróżnia alarów pośród wolnych ras, są ich imponujące, ptasie skrzydła. Wyrastają one z pleców, tuż spod łopatek i przyjmują barwy piór od kruczoczarnej przez brązy aż do śnieżnobiałej. Pigment ten wydaje się mieć związek z kolorem ich włosów, gdyż te zawsze mają tę samą, lub zbliżoną barwę do ich piór.
Alarowie z reguły są też dość wysocy, mają smukłą budowę ciała, ostre rysy twarzy i jasną cerę. Jeżeli chodzi o kolor ich oczu, to bardzo często przybiera on odcienie żółci lub koloru jej bliskiego.

Cechy szczególne
Alarowie są jedynymi enami, którzy mają skrzydła i potrafią latać. Poza tym niemal każdy z nich posługuje się językiem alarskim – ich wewnętrznym dialektem, którego używają do rozmowy pomiędzy sobą.

Osobowość
Alarowie uważają się za szlachetną rasę, wyniesioną ponad innych enów dzięki swym skrzydłom. Większość z nich jest więc po prostu niezwykle wyniosła. W połączeniu z faktem, iż niemal każdy z nich dzierży jakiś tytuł szlachecki, to typowy alar jest zwyczajnym snobem.
Niemal każdy skrzydlaty jest też członkiem jakiegoś alarskiego rodu. Klany takie mają włości w wielu państwach, a ich ziemie zawsze mają sporą autonomię. Jednak niektóre z tych rodów, zamiast angażować się w politykę, izolują się od innych ras w niebiańskich pałacach – wspaniałych budowlach wzniesionych na szczytach niedostępnych gór. Jedynymi enami mile widzianymi w takich miejscach są jedynie inni alarowie. Wiele osobników tej rasy używa więc takich miejsc jako spokojnej przystani i politycznego azylu. Same pałace są zaopatrywane przez klany rezydujące wśród innych enów, w zamian za bycie honorowymi współwłaścicielami tych miejsc.
Dla alara największą świętością są jego skrzydła, a honorem i obowiązkiem praca w imię swojej rodziny. Największą karą jest więc dla skrzydlatego obcięcie jednego z jego skrzydeł. Zazwyczaj taką karę stosuje się za zbrodnie przeciwko rasie alarskiej, do czego są zaliczane też związki z przedstawicielami innych ras. O ile alarowie tolerują nawet związki jednopłciowe, to tylko, jeżeli jest to związek między dwoma skrzydlatymi. Za zbezczeszczenie alarskiej krwi, delikwentowi obcina się prawe skrzydło i wydziedzicza z klanu.

Wierzenia
Większość Alarów jest wyznania Allenejskiego, najpowszechniejszego wyznania we Wschodnich Królestwach. Większość z nich czci króla bogów, Alleneusa, wierząc, że to on jest stwórcą ich rasy. Choć duża część teologów allenejskich wątpi w prawdziwość tej tezy, alarowie uparcie szerzą wiarę w to, że to właśnie bóg będący patronem władców i szlachty nadał im skrzydła, tym samym wywyższając ich ponad inne rasy.

Relacje
Alarowie uważają ludzi za nieobytych i wścibskich, dragonitów za tępych wichrzycieli, lanai za dziwki, nirenów za prostaków, seveków za skończonych idiotów, a vangów za bezemocjonalne golemy. W odpowiedzi reszta ras uważa ich za snobistycznych rasistów, którymi z reguły są. Mimo swych pogardliwych poglądów skrzydlaci stronią od nieuzasadnionego zabijania przedstawicieli innych ras. Wedle alarskiego mniemania rasy niższe powinny im służyć, więc mordowanie ich przedstawicieli jest widziane jako bezsensowne marnowanie zasobów.
Rody alarskie skupują też więcej niewolników niż jakiekolwiek inne organizacje w Askanorze. To z powodu olbrzymiego zapotrzebowania na tanią siłę roboczą, w celu maksymalizacji zysków rodów (utrzymywanie niebiańskich pałaców nie jest tanie). Nie są więc też zbyt lubiani przez zwierzan, skoro są rasą stojącą na czele ich niewolniczej opresji. Najwięcej łowczych ekspedycji na Północne Stepy organizowane jest właśnie przez alarów.
Za ojczystą krainę skrzydlatych uważa się położony na wschodnim wybrzeżu Sanevor. Zamieszkuje tam najwięcej alarskich rodów na kontynencie. Jednakowoż wielu alarów można też spotkać w sąsiednim Amdenvorze oraz agresywnym Imperium Avaru.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz