Rasy Askanoru – Vangowie

Narysowała Klaudia Miłowidow

Aparycja
Vangowie mają bardzo neutralny wygląd. Tym, co ich wyróżnia, jest mocne i ostre uzębienie z wyraźnie wydłużonymi kłami. Z faktu, iż ich rasa prowadzi nocny tryb życia, vangowie mają bladą skórę, niezależnie od pochodzenia.
Kolory włosów przyjmują wszelkie odcienie od blondu, przez rude, do kruczoczarnych. Podobnie z tęczówkami, od jasnoniebieskich, przez zielone do brązowych. Jednakowoż vangowie są jedyną rasą, której członkowie mogą naturalnie posiadać czerwony kolor oczu. Krwistoczerwone tęczówki nie są więc objawem diablokrwistości u vangów.

Cechy szczególne
Jeżeli chodzi o szczególne właściwości organizmu, to vangowie posiadają wiele cech odróżniających tę rasę od innych ludzi. Mają oni niezwykle wrażliwe oczy pozwalające im widzieć w najczarniejszych ciemnościach, ale jasne światło, w tym słoneczne, oślepia ich niemal całkowicie (stąd nocny tryb życia). Ich układ pokarmowy trawi jedynie pożywienie pochodzenia mięsnego, dlatego nie mogą oni spożywać większości pokarmów roślinnych (zazwyczaj kończy się to dla nich zatruciem pokarmowym). Vangowie posiadają też niezwykłą zdolność regeneracji, dzięki której ich krwotoki tamują się niemal natychmiastowo. Dzięki tej zdolności ich długość życia jest znacznie wydłużona. Choć dorosłość osiągają w wieku podobnym do innych ludzi, vangowie ze starości umierają dopiero po przekroczeniu pięciuset lat. Pomimo że ich zdolności regeneracyjne są imponujące, vangów można zabić dokładnie tak samo, jak każdego innego człowieka, gdyż po przekroczeniu pewnego stopnia otrzymanych obrażeń, nawet ich niezwykły organizm po prostu poddaje się i umiera.

Osobowość
Typowi vangowie są raczej cichymi samotnikami zamkniętymi w sobie. Z natury nie okazują większych emocji, co nie oznacza, że ich nie posiadają. Są oni po prostu bardzo powściągliwi. Wielu vangów ma też silnie rozwinięte poczucie sprawiedliwości oraz obowiązku.

Wierzenia
Część vangów wyznaje Starą Wiarę, czcząc głównie bogów:
Czarnowartego – jako patrona swojej rasy. Czarnowarty jest też bogiem najbardziej odpowiadającym ich osobowości. Wyznaje go większość vangów miłująca spokój i opanowanie. Co ciekawe, to również bóg wspierający kult stróżów, co przekonuje do niego część vangów, nawet jeżeli powierzenie się bogu, wedle kultu stróżów to praktyka heretycka.
Kara – jako boga sprawiedliwości. Wyznający Kara vangowie to kaci, mściciele i stróże prawa. Jest to bóg, który oddaje praktyczny aspekt ich poczucia sprawiedliwości.
Śmiercionoścę – jako boga śmierci. Przez swą długowieczność, vangowie często obcują z przemijaniem. Kult śmiercionoścy pomaga sobie z tym poradzić.
Vangowie najchętniej wyznają kult stróżów – wiarę, która odrzuca służbę bogom i powierzenie im swej duszy. Wierzą oni bowiem, że po śmierci jako duchy będą czuwać nad żyjącymi bliskimi. Tego też pragną, stać się stróżami.
Choć vangowie nie przywiązują większej wagi do kultu przodków, czy natury, często aspekty tych religii przenikają do ich kultu stróżów. Niektórzy vangowie wyznają więc hybrydy kultu stróżów z kultem przodków, czy natury. Niektórzy nawet formują sekty czerpiące z tych trzech religii. Zawsze jednak odrzucają oni wtedy wyznanie natury, czy jakiegoś przodka jako bóstwa, uznając ich za duchy strażnicze.

Relacje
Vangowie mają dość nieciekawe relacje z innymi rasami. Z racji preferencji nocnego trybu życia, większość ludzi po prostu się z nimi wymija rankiem i wieczorami. Wielu vangów pracuje w rzeźniach, przy hodowli bydła czy jako straż miejska. Jednak duża część przedstawicieli tej rasy przystosowała się do życia za dnia.
Ich ojczyzną jest Śniadrzyca (inna nazwa: Międzyrzecze), kraina podzielona na matriarchalne klany, gdzie vangowie żyją razem z lanai. Przedstawicieli ich rasy można oczywiście swobodnie spotkać też w każdym zakątku Wschodnich Krain.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz